Jazda konna i hipoterapia

Dobroczynny wpływ konia na ciało i umysł ludzki.

Sam kontakt z ciepłem ciała konia wzbudza wiele pozytywnych emocji i stymuluje układ nerwowy. Płynność chodu doskonale uspokaja i wycisza dzieci z dużym temperamentem.
Z drugiej strony dzieci ciche i zamknięte w sobie, nawiązując kontakt ze zwierzakiem otwierają się i ożywiają. Dlatego przebieg zajęć dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. Przejażdżki na grzbiecie kuca świetnie wyrabiają poczucie równowagi, stabilności, koordynację ruchów i jednocześnie dają poczucie samodzielności i wiary we własne możliwości. Podczas jazdy ruch konia powoduje poprawę oraz kształtowanie prawidłowego wzorca ruchowego chodu, przeciwdziałanie przykurczom mięśni i ograniczeniom ruchomości
w stawach, korygowanie wad postawy i przywrócenie symetrii postawy ciała, normalizację napięcia mięśniowego – stymuluje układ nerwowy, zmniejszenie zaburzeń równowagi, poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, wzrost wydolności fizycznej, relaksację, wyciszenie i obniżenie ewentualnej pobudliwości ruchowej. Praca ciała konia plus odpowiednie ułożenie ciała dziecka stymuluje układ nerwowy, który warunkuje prawidłowy rozwój psycho-ruchowy.

Bezpośrednią opiekę w czasie trwania zajęć sprawuje instruktor Pan Jacek Zwoliński wraz ze swoim zespołem, Stajnia Kokoszki, Kokoszki 21, 62-330 Nekla.
www.stajniakokoszki.pl
Każde dziecko przebywa z kucem 15 minut – forma kontaktu dostosowana jest indywidualnie do dziecka. Jazdą konną objęte są wszystkie dzieci z każdej grupy wiekowej (2,5; 3; 4; 5 i 6 latki). Zajęcia odbywają się raz w tygodniu na terenie przedszkola -po drugiej stronie ogrodu przedszkolnego.

Pan Jacek przywozi ze sobą 3 kuce szetlandkie oraz 3 osoby do pomocy, które doświadczone są w pracy z dziećmi i końmi. Każde dziecko zakłada kask przed jazdą, który przywozi pan instruktor. Jedna osoba prowadzi konia natomiast druga prowadzi zajęcia z dzieckiem, czyli na początek ćwiczenia na równowagę, utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz wiele innych, które odpowiadają za stabilną i bezpieczną pozycję dziecka na koniu. Po opanowaniu podstaw siedzenia dzieci przystąpują do nauki ruszania i zatrzymywania, prowadzenia konia z jego grzbietu. Następnie do nauki kłusowania, jazdy przez drągi itp. Wszystkie ćwiczenia są prowadzone w formie zabawy i z uwagi na indywidualne potrzeby dziecka pan Jacek dostosowuje zajęcia tak aby każde z nich czuło się dumne z poczynionych postępów.

HIPOTERAPIA
Hipoterapia jest fizjo- i psycho- terapią przy pomocy konia, więc celem jest zawsze poprawienie sprawności dziecka.
Jeśli jest wskazanie do zajęć hipoterapii, wówczas od lekarza prowadzącego dziecko, pan Jacek potrzebuje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zajęć hipoterapii i prosi rodziców
o wypełnienie specjalnej karty informacyjnej. Zajęcia hipoterapii trwają 20 minut.

Zajęcia jazdy konnej jako jedyne nie wchodzą w ofertę zajęć opłacanych czesnym, są to zajęcia płatne. Płatność regulowana jest łącznie z czesnym.

1.Koszt zajęć jazdy konnej to 10 zł od dziecka;
( zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu);
2.Koszt zajęć hipoterapii to 20 zł od dziecka;
(zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu).

Rodzicu – zyskujesz dodatkową stymulację rozwoju dziecka oszczędzając swój czas
i pieniądze.Tak wartościowe, profesjonalnie prowadzone zajęcia – są
w Przedszkolandii.